28. EMA (Edukativna muzejska akcija)

28. EMA (Edukativna muzejska akcija) u organizaciji Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja 18. 5. 2023. održava se pod motom ZA(JEDNO): svi za muzej.

Muzej domaćin akcije je Narodni muzej Zadar.

Međunarodni dan muzeja u Korčuli obilježit će se s nekoliko događanja, a posebno ističemo suradnju Gradskog muzeja Korčula i Društva turističkih vodiča Korčule, te program pod nazivom „Muzejski predmet i njegov kontekst“ koji je podržalo Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske. Stanka Amadeo, Maja Cebalo Haraminčić, Ivana Skokandić, Željka Ivošević, Boris Marelić, Toni Lozica i Marija Lipanović odazvali su se pozivu, te im se zahvaljujemo na suradnji. Poseban doprinos programu pružio je snimatelj i montažer Dimitri Medvedev.

Gradski muzej Korčula skuplja, čuva, istražuje i komunicira predmete, zbirke i pojave vezane za kulturu, tradiciju i povijest grada i otoka Korčule. Kroz programski zadatak, turistički vodiči odabrali su pojedini muzejski predmet, te ga uz pomoć kustosa i dostupne literature pobliže istražili.

Odabrani predmeti uglavnom predstavljaju zanate i vještine pred izumiranjem - drvenu brodogradnju, kamenoklesarsvo, plovidbu jedrima i veslima, kovačke vještine, pučku meteorologiju, tradicionalno vinarstvo ili kuhanje na otvorenom ognjištu. No, ponekad su to predmeti umjetničkog obrta i  luksuza, te ukazuju na visoke standarde grada. Odabir predmeta je ovisio o interesu vodiča, pa su istražili kašetu od kalafata, pešijeru, povijesni glasovir, svileni prekrivač - vjenčani plašt Hektorović - Arneri, bistu Frana Kršinića autora Iva Lozice, mačeve schiavone i kucalo Tiziana Aspettija s palače Arneri.  Ispričali su priče o navedenim predmetima, koje je s velikom pažnjom snimio i montirao Dimiri Medvedev. Kratki filmovi mogu se pogledati u muzeju,  gdje je uz predmete postavljen QR kod, koji se očitava mobitelom.

Program osmislila i  pripremila: Sani Sardelić, kustosica.

Vodiči:

Stanka Amadeo s nostalgijom se prisjeća korčulanske drvene brodogradnje, te u priču o kašeti o' kalafata uključuje sva naša čula, kada je grad izgledao, zvučao i mirisao drugačije.

Maja Cebalo Haraminčić otkriva ulogu kuhinjskog pribora, posebno pešijere u tradicionalnoj pripremi hrane, te ljubav Korčulana prema dobrom jelu.

Željka Ivošević približila nam je priču o jednom davnom vjenčanju između korčulanske i hvarske plemićke obitelji, od kojeg nam je za uspomenu ostao svileni zlatom vezeni plašt.

Toni Lozica otkriva značenje, važnost izrade i oblikovanja mačeva schiavona i rapira, njihovu upotrebu u prošlosti te današnju ulogu u plesovima s mačevima na otoku Korčuli.

Ivanu Skokandić privukao je povijesni klavir, njegovo putovanje od Beča do Korčule te utjecaj koji su taj predmet i njegovi korisnici ostavili u glazbenoj prošlosti Korčule.

Boris Marelić  priča o turbulentnom vremenu Drugog svjetskog rata, a inspiracija mu je akademski kipar Ivo Lozica i njegov vrstan opus u prekratkom životu.

Marija Lipanović otkriva detalje o kucalu Tiziana Aspettija s palače Arneri, koji je danas jedan od najvrjednijih predmeta u Gradskom muzeju Korčula.